Naturalna pielęgnacja intymna

Naturalna pielęgnacja intymna

W jaki sposób naturalnie dbac o higienę intymną? Zebrałam dla Was domowe sposoby na pielęgnację, autorskie przepisy na płyny do higieny intymnej i kosmetyki ze sklepu z dobrym składem.

Wybaczcie mi proszę to nieskomplikowane skojarzenie, jakie wykorzystałam w ilustracji posta. Nie udało mi się znaleźć lepszego zdjęcia, które byłoby jednocześnie czytelne i niezbyt ordynarne. Treść będę się starała dostarczyć na zadowalającym poziomie, obiecuję 🙂 Zatem – spytacie – jakie są naturalne sposoby na pielęgnację intymną? I co, w kwestii pielęgnacji miejsc intymnych, jest ważne? Zadałam to pytanie na forum dwóch moich ulubionych grup na Facebooku: Holistic Beauty. Holistyczne Piękno Kobiety (grupa o szerokopojętym zdrowiu i naturalnej pielęgnacji, prowadzona przez pełną pasji do ziół i kobiecości Karolinę, o której jeszcze u mnie usłyszycie) i Girl Gang Dobre Ciało, (grupa o mądrym i wartościowym podejściu do tematu seksualności i ciała kobiety, prowadzona przez Kamilę, którą mogliście poznać przy okazji tej ważnej rozmowy o ciele) Obie grupy skupiają wokół siebie superkobiety, które dużo wiedzą o pielęgnacji i chętnie się swoją wiedzą dzielą. A zatem do rzeczy.

Naturalna pielęgnacja intymna – podstawy

Zacznijmy od wiedzy podstawowej, czyli co każda kobieta powinna wiedzieć o swoim ciele intymnym 🙂

  • kobieca pochwa ma naturalnie kwaśny odczyn (kwaśne pH). Takie środowisko chroni ją przed infekcjami, pod warunkiem, że jej tego kwaśnego pH nie będziemy zaburzać myjąc się, z przesadną dokładnością, zasadowymi mydłami i płynami,
  • wszystkie płyny do higieny intymnej z telewizyjnych reklam mają zasadowe pH, czyli takie, jakie kompletnie nie służy kobiecej pochwie. Traktując się takimi płynami niszczymy naturalnie kwaśne środowisko pochwy i tym samym narażamy się na częstsze infekcje (wszelkiego rodzaju – czy po stosunku, czy po basenie). Mydła, nawet te naturalne, też mają raczej zasadowe pH, wiec nie nadają się szczególnie do pielęgnacji okolic intymnych,
  • śluzówka w pochwie wchłania – jest przepuszczalna, wiec najlepiej jest używać do jej pielęgnacji jak nalbardziej naturalnych produktow, bez alkoholu, konserwantów, perfum i silnych detergentów (SLS).

Domowe, naturalne sposoby, jak dbać o higienę intymną

Do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych, dziewczyny ze wspomnianych przeze mnie wyżej grup, polecają domowe płukanki. Najpopularniejszą płukanką, która sprawdza się jako środek myjący jest woda z octem jabłkowym lub nagietkowym (najlepiej domowej roboty). Ocet, co oczywiste, ma kwaśne pH. W czasach mojej babci, popularne były także nasiadówki w wodzie z octem. Taka kuracja skutecznie leczy z infekcji intymnych.

Szczególnie zachęcające są dla mnie też ziołowe mieszanki, które poleca Karolina. Jej sprawdzone mikstury na pielęgnację intymną to napary z takich ziół jak nagietek, krwawnik czy bazylia – działające mocno przeciwzapalnie. Aby odżywić i zmiękczyć skórę można spróbować naparów z koniczyny albo jasnoty. W pielęgnacji sprawdzą się też szałwia (szczególnie w stanach zapalnych) i lawenda. Taki napar łatwo zrobić w warunkach domowych. Większość ziół jest łatwo dostępna. Ja z wakacji na Mazurach przywiozłam sobie czystą, nieznającą spalin koniczynę i takiż krwawnik.

Dziewczyny polecają też mycie się ciepłą wodą. Kamila napisała nawet, nie tylko o takim myciu, mądry tekst, który można przeczytać tutaj.

Przepisy na naturalne płyny do higieny intymnej

Jeśli szukacie bardziej zaawansowanych produktów do pielęgnacji intymnej i macie opanowane samodzielne przygotowanie kosmetyków, możecie wypróbować przepisów, którymi podzieliły się ze mną dziewczyny na forum. Same opracowały składy, często też samodzielnie pozyskały surowce. Ja jestem pod wrażeniem.

Płyn do higieny intymnej Kazi Rafalskiej z Ziołowego SPA Kazi:

  • mieszamy mydło kastylijskie z odrobiną srebra koloidalnego, gliceryną roślinną, kwasem mlekowym i olejkami eterycznymi

Bardzo zaawansowany płyn do higieny intymnej Emilii Wysockiej-Stankiewicz z Ziołowego Uroczyska:

  • mikstura na bazie naparu ziołowego i jogurtu z grzybków tybetańskich z dodatkiem aloesu, czeremchy, kwasu bursztynowego i mydła potasowego. Moje umiejętności nie pozwalają na samodzielne wykonanie tego płynu, wiec z przyjemnością go od Emilii zakupię 🙂

Płyn do higieny intymnej Marty Górskiej ze Szmaragdowych Zuków:

  • płyn na bazie hydrolatu z borowiny i wywaru z samodzielnie zbieranej olchy z dodatkiem kwasu mlekowego, gliceryny, mydła potasowego i olejków eterycznych

Płyn do higieny intymnej Magdaleny Woźny, która chętnie dzieli sie swoją wiedzą podczas organizowanych przez siebie warsztatów, na których niebawem mam zamiar opanować przygotowanie takiego płynu:

  • płyn na bazie hydrolatu rumiankowego z glukozytem decylowym i kokosowym oraz d-panthenolem, olejem arganowym i kwasem jabłkowym 

Płyny do higieny intymnej ze sklepu

Nie wszystkie mamy umiejętności i talent, żeby samodzielnie przygotować sobie taki płyn jak dziewczyny. Ja nie mam :). W takich sytuacjach z pomocą przychodzi rynek kosmetyków naturalnych i gotowe produkty do przygotowania w domu:

 

A do Wy stosujecie do higieny intymnej? Same robicie kosmetyki czy korzystacie z gotowych?

Zajrzyj też tutaj